Jak sfinansować zakup?


Najczęstszą obiekcją, jaką przedstawiają Klienci przed podjęciem decyzji o zakupie nowych maszyn,
 jest cena. Niemal każdy Klient, gdy usłyszy, że nowa maszyna ma kosztować kilkadziesiąt,
lub kilkaset tysięcy złotych, łapie się za głowę i pyta dlaczego tak drogo.
W trudnych czasach każdy liczy pieniądze i planuje wydatki.
A gdyby tak ktoś chciał za nas bezzwrotnie wyłożyć część pieniędzy na inwestycje
i zamiast 200tys. moglibyśmy wydać 50tys., wiedząc, że inwestycja jest innowacyjna
i przyniesie nam wymierne korzyści? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe.
Stworzono system dotacji, które pozwalają sfinalizować dużą część inwestycji.
Zapytałem więc Pana Tomasza z toruńskiej firmy Lech Consulting, specjalizującej się w pomocy
w pozyskiwaniu dotacji, o szczegóły żeby wiedzieć, jak podejść do tematu.



DOTACJE 

Pytanie: Jakie są rodzaje dotacji?

Odpowiedź: Możliwe jest uzyskanie dotacji:

- z ZUS na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

- z unijnych Funduszy Krajowych (NCBiR, PARP) i Funduszy Regionalnych na automatyzację i robotyzację przedsiębiorstw lub zakup niezbędnych środków trwałych

Pytanie: Czym się różnią?

Odpowiedź: Konkurs z ZUS jest ustawowo ogłaszany każdego roku i finansowany jest z budżetu Państwa. Pozostałe konkursy finansowane są ze środków unijnych i ogłaszane w różnych terminach przez różne instytucje pośredniczące w dystrybucji środków (zgodnie z odpowiednimi harmonogramami tych instytucji).

Pytanie: Kto je przyznaje?

Odpowiedź: j.w. (instytucje pośredniczące)

Pytanie: Czy dotacje są zwrotne?

Odpowiedź: Dofinansowanie nie jest zwrotne w przypadku gdy spełni się wszystkie wymagania konkursu oraz dopełni wszystkich obowiązków jakie nakłada na Beneficjenta umowa o dofinansowanie. W konkursach jest również możliwy udział instrumentów zwrotnych, ale sama dotacja z założenia nie jest zwrotna.

Pytanie: jakie warunki musi spełnić ubiegający się?

Odpowiedź: Warunki każdego konkursu są ustalane przez instytucje w każdym ogłoszeniu o konkursie - weryfikujemy każdorazowo czy firma może i ma możliwość ubiegania się o daną formę wsparcia.

Pytanie: Czy Klient, który dostał dotację musi spełnić jakieś warunki przez jakiś czas od otrzymania środków?

Odpowiedź: Tak, w projektach jest wymagana ich trwałość - dla firm z sektora MŚP to minimum 3 lat od zakończenia projektu - w tym czasie m.in nie można sprzedać zakupionej z dotacji maszyny. Jest również obowiązek informowania o otrzymanej dotacji, odpowiedniego jej księgowania czy przechowywania dokumentów. Każdorazowo wymogi nakładane na przedsiębiorstwo korzystające ze wsparcia wskazane są w umowie o dofinansowanie. Wspieramy Klientów od początku do końca realizacji projektu, tak by mogli wykorzystać całą przyznaną kwotę wsparcia.

Pytanie: Jak wygląda i jak długo trwa proces od pomysłu do realizacji?

Odpowiedź: Wiele zależy tu od determinacji Wnioskodawcy - wniosek możemy napisać nawet w kilka dni, ale zwykle proces przygotowania projektu trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jeszcze więcej zależy niestety od sprawności instytucji. Sprawdzanie złożonego wniosku w PARP to ok. 4 miesięcy, jednak może się przedłużyć. Procedura podpisywania umowy to zwykle kolejny 1-2 miesiące. To są warianty optymistyczne.

Następnie jest etap realizacji - tu w zależności od założeń Wnioskodawcy i możliwości jakie daje konkurs oraz sprawności rozliczenia dotacji.

Pytanie: Dla kogo są przeznaczone?

Odpowiedź: Każdy konkurs określa podmioty, które mogą ubiegać się o daną dotację - czy będą to np. firmy z sektora MŚP, czy konsorcja, czy firmy z danego obszaru geograficznego lub branżowego.

Pytanie: Czy dane dotacje są przyznawane przez jakiś określony czas, czy tzw. "do wyczerpania zapasów"?

Regulaminy konkursu określają pulę środków jaka jest przeznaczona na wsparcie przedsiębiorstw oraz terminy naborów. Możliwe jest zamknięcie konkursu przed końcowym terminem w przypadku znaczącego przekroczenia dostępnej alokacji.

Pytanie: Jakie są dotacje aktualnie i jakie są planowane?

Odpowiedź: Jeśli chodzi o wskazany zakres (środki trwałe, robotyzacja, automatyzacja), to aktualnie jest konkurs m.in. na zakup środków trwałych dla firm, które ucierpiały wskutek Brexitu (od 15.07 do 05.08). Na horyzoncie czeka nas dużo dotacji z tego zakresu, ponieważ już na jesieni ma ruszyć konkurs “Kredyt na innowacje technologiczne”, który jest dotacją m.in. na zakup środków trwałych, a potem już dotacje w ramach programu FENG, który przewiduje cyfryzację i robotyzację oraz wdrażanie innowacji m.in. poprzez zakup środków trwałych (koniec 2022/początek 2023 roku).

Monitorujemy dotacje ogólnopolskie, czyli z ZUS-u i z Unii Europejskiej, a także dotacje przyznawane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. Możemy pomóc przy realizacjach również z innych regionów.

Pytanie: Jakieś konkretne przykłady realizacji?

Odpowiedź: Przykładowa realizacja:

Firma produkcyjna z branży tworzyw sztucznych - dofinansowanie ok. 50 tys. zł na urządzenia - odciągowo filtracyjnego

Wszystkie realizacje są dostępne na stronie: https://lc.net.pl/realizacje